Жарқайың ауданы бойынша  білім бөлімі " Зерноград ауылының негізгі орта мектебі! коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение "Основная средняя школа села Зерноград" отдела образования по Жаркаинскому району

СоцСети

Қамқоршылық кеңесі

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Сабақтың қысқаша мазмұны "барлық тіршілік қалай өседі" (аға топ)

20.05.2022

Сабақтың қысқаша мазмұны "Барлық тіршілік қалай өседі" (аға топ)
Тақырыбы: "барлық тіршілік қалай өседі".
Мақсаты: балаларды тірі организмдердің дамуының тән кезеңдерімен таныстыру, біз адамдар – табиғаттың бір бөлігі, тірі заттардың өсуі мен дамуы үшін бірдей нәрсе қажет: су, жарық, ауа, тамақтану, басқаларға деген сүйіспеншілік пен ұқыптылық, байқау, логикалық ойлауды дамыту. Барлық тіршілік иелеріне мейірімділік пен махаббатты тәрбиелеу.
Әдістемелік әдістер: әңгіме, жұмбақ, адамның даму схемалары, котенка, тауық. Ойын "тауық және тауық", "Психогимнастика", "астық", тосын қорап. Жерге бұршақ отырғызу.
Сөздік
Балалар, сәбилер, жас жігіт, ер адам, өскін, өніп шығады.
Алдын-ала жұмыс.
Отбасылық альбомдарды қарау, "отбасы" сюжеттік-рөлдік ойыны, "мен мерекеге анама қалай гүл сыйлаймын"суретін салу. В.Сутеевтің "үш котенка", "тауық және үйрек"әңгімелерін оқу. Е. и. Чарушина" біздің аулада"," тауық "мақта жүнінен құрастыру," дәмді және пайдалы тамақ туралы "әңгіме," Этикет"," кім болды " балалар ойындары, құрылыс материалдарынан ауыл ауласын салу және ғимараттарды ұру.
Кішкентай балалар, сәбилер, мектеп жасына дейінгі балалар, ұлдар, ерлер бейнеленген материалдар, суреттер. Суреттер: соқыр котенка, кішкентай, өсіп келе жатқан, үлкен мысық; жұмыртқа, тауық, жас кокерель, үлкен короз; таяқшадағы көбелек, диаграммалық карталар салынған конверттер, қорап, бұршақ, шымтезек кастрюльдері, дымқыл майлықтар, суару ыдыстары.
Сабақ барысы.
Мұғалім балаларға кішкентай балалардың суреттерін қарастыруды ұсынады. Бұл фотосуреттерде кім бейнеленген?
Балалар. Бала, бала.
Тәрбиеші. Ал сіз қазір осы балаларға ұқсайсыз ба?
Балалар. Жоқ.
Тәрбиеші. Сіз қалай өзгердіңіз?
Балалар. Біз үлкенірек болдық, киіміміз, үлкен аяқ киіміміз бар, қыздардың ұзын шаштары бар, жүгірткілердің орнына колготкалар, джинсы киеміз. Бұрын біз жүре алмадық, енді жүгіреміз, секіреміз, велосипедпен жүреміз.
Тәрбиеші. Сіз тағы не білдіңіз?
Балалар. Санау, сурет салу, билеу, оқу, жазу, түрлі ойындар ойнау.
Тәрбиеші. Балалар, сіз өсіп келе жатқанда, сізге кім қамқор болды?
Балалар. Анам, әкем, әжем және атам.
Тәрбиеші. Ересектердің сүйіспеншілігінен басқа не қажет болды?
Балалар. Балаларды тамақтандыру, суару керек болды.
Тәрбиеші. Сізді не тамақтандырды?
Балалар. Ботқа, айран, сүт, балық, ет, сорпа, шырындар, жемістер, сүзбе.
Тәрбиеші. Баланың дені сау болып өсуі үшін тағы не қажет?
Балалар. Таза ауада серуендеу, күнді басу, баланы шомылу, қатайту.
Тәрбиеші. Мұның бәрін кім жасады?
Балалар. Анам, әкем.
Тәрбиеші. Дұрыс, балалар, ең бастысы – жақындарыңыздың сүйіспеншілігі, бұл барлық балаларға өте қажет.
Қорытынды: (схема жасалады) нәресте – бала – мектеп жасына дейінгі бала – жас жігіт – ер.
Тәрбиеші. Балалар, адамның өсуі мен дамуы үшін қажет: (схема жасалады) жылу+тамақ+су+ауа+жақындардың махаббаты.
Тәрбиеші. Осылайша адам дамып, өседі. Қараңызшы, сіз қандай болдыңыз.
Қандай болды. Сіз қандай боласыз.
Тәрбиеші. Балалар, мысық үйде кім тұрады? Қандай мысық үлкен немесе кішкентай?
Балалар. Кішкентай, үлкен.
Тәрбиеші. Котенка өсіп, үлкен мысыққа айналуы үшін не қажет?
Балалар. Сүтпен, етпен, балықпен тамақтандырыңыз, күнді жылыту үшін көшеде мысықпен жүріңіз, оны ренжітпеңіз, мазақ етпеңіз, мысықты жақсы көріңіз, Мысықты шомылыңыз, шашыңызды тараңыз.
Тәрбиеші. Соқыр котенканы көрейік (схема жасалды)
- КІШКЕНТАЙ КОТЕНКА-ӨСІП КЕЛЕ ЖАТҚАН КОТЕНКА – ҮЛКЕН МЫСЫҚ.
Тәрбиеші. Балалар, мысықтың өсуі мен дамуы үшін адам сияқты қажет. ЖЫЛУ+ТАМАҚ + СУ + АУА + ЖАҚЫНДАРДЫҢ МАХАББАТЫ. (біз берілген схемаға ораламыз).
Тәрбиеші. Енді жұмбақты шешіңіз.
Туындайды на заре,
Аулада ән айтады, басында тарақ бар, ол кім?
Кокерель.
Тәрбиеші. Сурет станокқа қойылған.
Тәрбиеші. Балалар, сіз қалай ойлайсыз, кокерель әрқашан соншалықты үлкен және әдемі болды ма?
Балалар. Жоқ.
Тәрбиеші. Бұрын қандай кокерель болғанын кім біледі?
Балалар. Кішкентай тауық.
Тәрбиеші. Дұрыс. Балапан жарып шықты-дан жұмыртқа мен, міне, осындай. (схема жасалады). Содан кейін ол аздап өсті.
Тәрбиеші. Тауықтың өсуі үшін не қажет болды?
Балалар. Оны астықпен тамақтандыру, көшеде серуендеу, күнді жылыту, таза ауамен дем алу, анасының қанатының астына түсу керек болды.
Тәрбиеші. Бәрі дұрыс, тауық біртіндеп өсіп, үлкен әдемі корозға айналды.
Қорытынды: тауықтың өсуі мен дамуы үшін адамға да, жануарға да қажет : жылу+тамақ+су+ауа+жақындардың махаббаты. (біз берілген схемаға ораламыз).
Тәрбиеші. Кішкентай балапанға кім қамқор болады? Оның жақын адамдарының махаббаты оған ең қажет пе?
Балалар. Тауықтың анасына деген сүйіспеншілік пен қамқорлық, ол оны қанатының астына жылытады, оны жаулардан қорғайды, тамақ іздеуді үйретеді.
Тәрбиеші. Ал қазір біз "тауық пен тауық" ойынын ойнаймыз. Сіз кішкентай тауықтар боласыз. Мен сіздің анаңыз-тауықпын. Мен сізді өте жақсы көремін және тамақ алуға үйретемін – көбелек аулау. Жоғары секіру, ептілік, қанаттар мен құйрықтарға көмектесу керек. (Балалар музыкаға секіреді, жүгіреді, таяқшаға бекітілген көбелекті ұстайды).
Тәрбиеші. Міне, жақсы адамдар, менің тауықтарым кішкентай болды, олар таза ауада серуендеді, күн жылыды, шұңқырда водицалар мас болып, үлкен әдемі тауықтар мен кокерельдерге айналды. (Балалар тауықтар мен еркектерді еліктейді).
Тәрбиеші. Балалар қараңызшы, біздің топта бізбен бірге тағы не өседі?
Балалар. Жабық өсімдіктер.
Тәрбиеші. ИЯ, балалар, адамдар, құстар және өсімдіктер – біз бәріміз жердеміз. Бізге өсу мен даму үшін бір нәрсе қажет: таза ауа, таза су, жылу, тамақтану, басқалардың махаббаты. Енді менде қорапта не бар? (Дыбысты анықтаңыз.) (Қорапта бұршақ бар). Балалар. Олар онда жатыр деп болжайды.
Тәрбиеші. Онда тірі немесе тірі емес деп ойлайсыз ба? Көзіңізді жұмып, қолыңызбен көріңіз. Мынау не? Мұғалім бұршақтарды қолына береді. Көзіңізді ашып, қараңыз.
Тәрбиеші. Қатты бұршақтардың тірі болуы үшін не істеу керек?
Балалар. Жерге отырғызыңыз, суарыңыз, терезеге күн қойыңыз.
Тәрбиеші. Дұрыс, егер біз оның өсуін қаласақ, оны жандандырамыз.
Өскін өсіп, өседі. Сіз астық болғыңыз келе ме?
Психогимнастика "Зернышко".
Сіз кішкентай дән екеніңізді елестетіп көріңіз. Сіз жерге терең отырасыз. Кенеттен сіз өзіңізді жылы сезінесіз. Сен потянулся жоғары, земля расступилась сен жеткен еркі. Солнышко нәзік потянуло сені жоғары. Жылы сәулелер сіздің сабағыңызға тиді, жел сізді бір және басқа бағытқа бұрды. Сіз жас Жасыл жапырақтарыңызды түзеткіңіз келді. Солнышко нәзік потянуло сені жоғарыға, сен де болды өсетін барлық жоғары. Кенеттен жаңбыр жауды, сіз жаңбыр суын іше бастадыңыз, ол күшті және үлкен болды. Сенің гүл шанағы гүлдеді, сен айналды тамаша гүлі. Сіз бұл жерде өмір сүріп, таза ауамен дем алып, жаңбыр суын ішіп, алтын күн сәулесінде жылығаныңызға қуаныштымыз.
Тәрбиеші. Балалар, сізге астық ұнады ма? Сіздің бұршағыңыздан сұраңыз, ол өсуді қалайды ма? (балалар бұршақпен сөйлеседі). Тәрбиеші. Балалар, оларды жерге отырғызайық. Біз оларды жақсы көреміз, оларға қамқорлық жасаймыз, суарамыз және олар өседі. (балалар бұршақ отырғызады).
Төменгі жол: балаларды мадақтаңыз.

Просмотров: 448


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст