1 Бірлік |
Бөлім: парасаттылық және этика |
|||
Мектеп: |
||||
күні: «___»____________20___ж.
|
Мұғалімінің аты-жөні:
|
|||
Сынып: 5 «____» сынып. |
Сабаққа қатысқан оқушылар : Қатыспаған оқушылар: |
|||
Сабақтың тақырыбы: |
Ең қымбат-сыйлық емес,ең қымбат -көңіл |
|||
Мақсаты: |
Жауаптылықты қалыптастыру. |
|||
Міндеттері: |
- -достық қарым-қатынастың негізі ретінде" көңіл " ұғымын ашу; - сыйлықтарды көңіл белгісі ретінде таңдау дағдысын дамыту, "сыйлық этикеті". |
|||
Ход урока |
||||
Сабақ кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-шаралар Әдістемелік ұсынымдар |
Ресурсы
|
||
1.Ұйымдастырушылық сәт.
|
Жаттығу:"Сыйлық" Мақсаты: сабаққа деген оң көзқарас.Уақыты: 3-5 минут. Жаттығудың сипаттамасы: мұғалім: "Сыныптағы бұдан да тиімді және қарым – қатынас біртұтас болуы үшін сыныптастарыңызға не бере аламыз деп ойлайық? Әрқайсымыз топқа не береміз деп айтайық.Мысалы, Мен сізге жақсы көңіл-күй мен өзара сенім беремін". Әрі қарай, қатысушылардың әрқайсысы топқа не бергісі келетінін айтады. |
Баяу музыка:
|
||
2. Кіріспе. |
-Сіздер сыйлық алғанды жақсы көресіздер ме? -Сыйлықтар не үшін жасалады, қалай ойлайсыздар? |
Оқушылар жауап береді |
||
3.Пән туралы әңгімелесу |
Адамзаттың алғашқы күндерінде адамдар мұны анық білді: кез - келген сыйлық-бұл шифрланған хабарлама. Бұл достықтың белгісі, сүйіспеншілік пен шынайы көңіл білдіру, құрмет ету, таңдану, өткенді еске түсіру және болашақта сәттілік тілеу болуы мүмкін. Сыйлықты дұрыс қабылдау және оны бағалау маңызды. Сыйлықты міндет үшін қабылдаудың қажеті жоқ. Бұл мерекеге қатысу құқығы үшін төлеуге міндетті салық емес. Сыйлықты әрқашан жақсы көңіл-күймен және жақсы ойлармен таңдау керек, содан кейін сіздің жағымды эмоцияларыңыз сіз берген адамға беріледі. Кім бере алады, ол қалай өмір сүруді біледі. сүйкімді кәдесый бергеніңіз маңызды емес. Бірақ сыйлықтар беру бір қарағанда оңай емес. Біріншіден, кеңес: сыпайы болғысы келетін адам барлық туған күндерін, мерейтойларын, үйлену мерейтойларын және жақын туыстарының ғана емес, достарының, таныстарының, әріптестерінің басқа да мерейтойлық күндерін атап өтетін дәптерге ие болуы керек. Сыйлықтарды қашан және кімге береміз. Мысалдар келтіріңіз. ((Жаңа жыл, 23 ақпан, 8 наурыз, аттестат, диплом, қоныс тойы және т.б.). Біз не үшін сыйлықтар береміз-айналамыздағыларды қуанту, мерекелік атмосфераны құру үшін сіз жай ғана гүл шоғын, сүйікті музыкасы бар дискіні, жақсы кітапты, Көңілді ойыншықты, шағын кәдесыйды, тосын сыйды бере аласыз. Сыйлықтарды әрдайым дерлік жасауға болады, бірақ бәрі бірдей емес, әйтпесе сіз көптеген қателіктер жібере аласыз. Ең алдымен, біз оларды туыстарымыз бен жақындарымызға береміз, бірақ бейтаныс адамдарға себепсіз сыйлықтар берудің қажеті жоқ, ол оларды ыңғайсыз жағдайға қалдыруы мүмкін. Сыйлық этикеті. Сыйлықтарды таңдау және беру – жағымды, бірақ қиын әрекет. Ғасырлар бойы нағыз тарих дамыды Сыйлық этикеті. Сыйлықтарды таңдау және беру – жағымды, бірақ қиын әрекет. Ғасырлар бойы нағыз сыйлық этикеті – кімге, қашан және не беруге болатынын ғана емес, сонымен қатар оны қалай жасау керектігін, сыйлықтарды қалай қабылдау керектігін, қалай алғыс айту керектігін және қандайжағдайларда бас тартуға болатынын белгілейтін ережелер жиынтығы жасалды. Тұтастай алғанда, кез-келген тәрбиеленушіге сыйлық этикетін білу жалпы жақсы тон ережелерін білу сияқты қажет. |
|
||
4.Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс |
Оқушылар қымбат сыйлықтар мен көңіл білдіретін сыйлықтар тізімін жазады.. |
Альбом |
||