Ақмола облысының білім басқармасы
Жарқайың ауданының "білім бөлімі" ММ
"Зерноград негізгі орта ауылы" КММ
Ашық математика сабағы
4 сынып
Тақырыбы:
Кеңістіктік геометриялық фигуралар. Көлемді өлшеу. Аңыз
.
Мұғалім Демидова Н.А.
2021-2022 оқу жылы
Математика.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары № 10.
Пәні: Математика
Сабақ: 10 мектеп: "Зерноград негізгі орта мектебі"КММ
Күні: 14.09.2021 ж.
Мұғалімнің аты-жөні: Демидова Н. А.
Сынып: 4 Саны
қатысушылар саны: 6
жоқ:
Бөлім (аяқталатын тақырып): 1а бөлімі – Көп таңбалы сандарды нөмірлеу және олармен әрекеттер.
Менің Отаным-Қазақстан!
Сабақтың тақырыбы: кеңістіктік геометриялық фигуралар.
Көлемді өлшеу.
Сабақтың мақсаты: 4.1.3.1-кеңістіктік геометриялық фигураларды атау, көлемді өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды таңдау, текшелермен өлшеу (1 см3)
Дағдыларды дамыту: 1.3 шамалар және олардың өлшем бірліктері
Болжамды нәтиже: Оқушылар:
кеңістіктік геометриялық фигураларды атаңыз.
Пәндік лексика және терминология:
көлем бірліктері, кеңістіктік фигуралар.
Диалогтар мен хаттар үшін пайдалы өрнектер:
Талқылау
Есте атаулары кеңістіктегі фигураларды кескіндеу.
Көлем бірліктерін атаңыз.
Хат
Шамаларды салыстыру және түрлендіру жазбасы.
Бағалау критерийлері
кеңістіктік геометриялық фигураларды атайды, көлемді өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды таңдайды, текшелермен (1 см3) өлшеулер жүргізеді.
Өткен сабақтардың материалы: кеңістіктік фигуралар, көлем.
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңдері сабақта жоспарланған іс-шаралар ресурстар
0-1 мин оң эмоционалды көңіл-күй қалыптастыру:
- Балалар, тыңдаңыз, қандай үнсіздік!
Бұл мектепте сабақ басталды.
Біз уақытты босқа өткізбейміз және бәрін жұмысқа кірісеміз.(Сабақтың басында көңіл-күйіңізді маршрут парағында белгілеңіз.) Эмоционалды көңіл-күй
Сабақтың ортасы
2-5 мин
6-10 мин
11-13 мин.
14-15 МИН.
16-22 МИН.
23-25. мин
26-27 мин.
27-37 мин.
38-43 мин.
1.Өмірлік тәжірибені өзектендіру. Слайд 1.
- Балалар , сіздер білесіздер, таулар, өзендер, көлдер туралы әңгімелейтін ежелгі қазақ аңыздары алыс ата-бабалардың өмірін бейнелейді. көбінесе аңыздардың негізінде қандай да бір оқиға жатыр. Белгілі бір өзенге, көлге немесе тауға байланған. Бұл аңыздар бүгінгі күнге дейін бар. Балалар слайдта менің қандай тау бейнеленгенін білесіз бе?
Бұл Оқжетпес тауы.Аудармада" Жебе жоқ " дегенді білдіреді үйде осы таумен байланысты аңыз туралы ақпаратты табыңыз.
Тау Сізге қандай кеңістіктік фигураны еске түсіретінін қараңыз?
2. Тірек білімді өзектендіру. Слайд. 2.Фигураларды атаңыз.
Оларды қандай топтарға бөлуге болады?
- Дұрыс, шаршы, шеңбер, үшбұрыш, сопақ - бұл жалпақ геометриялық фигуралар, оларды толығымен жазықтықта орналастыруға болады.
Цилиндр, текше және параллелепипед - бұл Кеңістіктік геометриялық фигуралар, оларды көлемді фигуралар деп те атайды, өйткені олар кеңістікті алып, көлемге ие. )
3.Дәптерде жұмыс істеу. Нөмірді, керемет жұмысты жазыңыз.
2.1.Математикалық диктант: Слайд 3.
- Есіңізде болсын, квадраттағы сан нені білдіреді?
- Ал Кубадағы Сан?
Өрнектердің мағыналарын табыңыз, оларды кему ретімен орналастырыңыз және қолыңыздағы сөзді оқыңыз.
Б 10 3
Туралы 20 3
Ъ 9 2
М 8 2
Е 3 3
Слайдты тексеру 5
Б Ъ Е М
8000 1000 81 64 27
-2.2. Сабақтың тақырыбын анықтау, мақсаттар мен міндеттерді қою.
Бүгін сабақта не туралы сөйлесеміз? Слайд 6
- Біздің Сабақтың тақырыбы: кеңістіктік геометриялық фигуралар. Көлемді өлшеу.
- Бүгін сабақта біз нені үйренеміз деп ойлайсыз?
- Фигураның көлемін, көлем өлшемдерін, олардың арақатынасын қалай табуға болатынын білеміз.
2.3.Танымдық қызығушылықты дамыту. Математикалық білімді тереңдету. Ежелгі дәуірде де адамдарға кез-келген заттардың мөлшерін өлшеу қажет болды. Сусымалы заттар мен сұйықтықтарды ыдыстармен толтыру арқылы өлшеуге болады, яғни олардың көлемін анықтауға болады. Көлем-ол алатын кеңістік аймағының сыйымдылығын сипаттайтын Өлшем. Бастапқыда үш өлшемді кеңістіктің денелеріне қатысты қатаң анықтамасыз пайда болды және қолданылды. Алғашқы нақты анықтамаларды математиктер Джузеппе Пеано берді. Слайд 7.
- Ал көлем деген не? Слайд 8
- С. и. Ожеговтың сөздігінде осындай анықтама берілген
Көлемі: бір нәрсенің мөлшері: ұзындығы, биіктігі және ені, текше бірліктермен өлшенеді. Қарапайым жағдайларда ол денеге сәйкес келетін бірлік текшелерінің санымен өлшенеді, яғни ұзындығы бірлігіне тең шеті бар текшелер.
Геометриялық дене алатын кеңістіктің бір бөлігінің мөлшері сол дененің көлемі деп аталады. Көлем-геометриялық денелермен байланысты негізгі шамалардың бірі. Слайд 9
3. Жаңа материалды оқуға дайындық.
3. 1.Жаңадан үйренуге дайындық үшін кіріспе тапсырма.
- Олардың қайсысы 1 см2 жағы бар көптеген кішкентай текшелерді бүктеуге ыңғайлы қорапқа ұқсайды? Слайд 10
3.2. Практикалық жұмыс. Жігіттер сіздің парталарыңызда сыпыру жатыр. Фигураны жинайық. Слайд 11.
- Сіз қандай фигураны алдыңыз? (Куб)
Текшенің жағын өлшеңіз.(2 см)
3.Мақсат қою (проблемалық жағдай).
-Ал менің қолымда текше бар, оның жағы 1 см. сіздікіне қанша текше сәйкес келетінін біле аламыз ба?
(Жоқ, өйткені біз көлемді қалай есептеу керектігін әлі білмейміз)
4. Сабақ тақырыбы бойынша жұмыс. Жаңасының ашылуы.
- Платформаға қосылу /bilimland.kz/ru. пәндерге барыңыз, математика 4-сыныпты ,геометриялық фигураларды, текшенің көлемін табыңыз. Түсіндірмесі бар бейнені қосыңыз.
Физминутка.
"Көңілді апта"
Апта бойы тәртіппен,
Көздер жаттығулар жасайды.
Дүйсенбіде олар қалай оянады,
Күн көздері күледі,
Төмен қарап шөп
Және қайтадан биіктікке.
(Көзді жоғары көтеріңіз; оларды төмен түсіріңіз, басы қозғалмайды)
Сейсенбі сағат-көз,
Артқа – артқа қарау,
Солға, оңға жүріңіз
Емес устанут ешқашан.
(Көзді оң жаққа, содан кейін солға бұрыңыз, басы қозғалмайды)
Сәрсенбіде біз жмуркиде ойнаймыз,
Біз көзімізді мықтап жабамыз.
Бір, екі, үш, төрт, бес,
Боламыз глазки ашу.
Біз басамыз және ашамыз
Сондықтан біз ойынды жалғастырамыз.
(Көзді мықтап жабыңыз, беске дейін санаңыз және көзді кеңінен ашыңыз)
Бейсенбі күні біз алыстан қараймыз,
Бұл уақыт өкінішті емес,
Не жақын және не алыс
Көзді қарау керек.
(Сіздің алдыңызда тіке қарап, саусағыңызды көзден 25-30 см қашықтыққа қойыңыз, саусағыңыздың ұшына қарап, оған қараңыз, қолыңызды төмендетіңіз)
Жұма күні біз ауырмадық
Көздер шеңберге жүгірді.
Тоқтату және тағы да
Басқа бағытта жүгіріңіз.
(Көзді жоғары, оңға, төмен, солға және жоғары көтеріңіз; және артқа: солға, төменге, оңға және қайтадан жоғары )
Сенбі демалыс болса да,
Біз Сізбен жалқау емеспіз.
Біз бұрыштарды іздейміз,
Оқушылар жүгіру үшін.
(Көріністі жоғарғы оң жақ бұрышқа, содан кейін төменгі сол жаққа қараңыз; көріністі жоғарғы сол жақ бұрышқа және төменгі оң жаққа аударыңыз )
Жексенбіде ұйықтаймыз,
Содан кейін серуендеуге барайық,
Көзді қатайту үшін
Ауамен тыныс алу керек.
(Қабақтарды жауып, саусақтардың дөңгелек қозғалыстарымен уқалаңыз:жоғарғы қабақ мұрыннан көздің сыртқы жиегіне дейін, төменгі қабақ сыртқы жиектен мұрынға дейін, содан кейін керісінше)
5. Білімді бастапқы бекіту.
5.1.Жұмыс, жұппен.
- Енді сіз текшелеріңіздің көлемін біле аласыз ба?
Тапсырманы орындап, оны дәптерге жазыңыз.
Тексеру. Не өлшенді? (Ұзындығы, ені және биіктігі.)
Сіз қанша өлшеу жасадыңыз?
Шешімді тексеріңіз. V= 5* 5 * 5= 125 см3 12 Слайд
5.2. Топта жұмыс істеу.
- Текшелеріңізді қосайық. (Балалар текшелерін алып, жалпы фигураны салады.)
Қандай фигурасы шығатындай? (Параллелепипед).
Топтарда жалпы фигураның көлемін есептеңіз. Слайд 13.
* Шешімді тексеріңіз: V=10*15*4=750 см3
5. Айтумен бекіту.Б.41. Есіңде сақта. Слайд 14.
1 см3 = 1000 мм3 1дм3 = 1000 000 мм3
1 дм 3 = 1000 см3 1 м3 = 1 000 000 см3
1 м3 = 1000 дм3 1 л су = 1 дм3
5.1.Көлемнің өлшем бірліктерін қарастырып, елестетіп көріңіз. Қоршаған ортада шамамен осындай көлемдегі заттарды табуға тырысыңыз
5.2.Тақтада жұмыс.с. 41 № 3б
Сравни.
5.3 өздік жұмыс.с. 42 № 3 б. көрсетілген өлшем бірліктерінде көрсет.
5.4.Есіңе маңызы бар куб бір мәнді сандар. Бір таңбалы сандар мен 10 санының текшелері мен квадраттарының мәні қандай екенін жазыңыз.
5.5 өмірдегі Математика. Слайд 15.
1 литр су 1 дм шеті бар текше пішінді контейнерге сәйкес келетінін білесің бе?
6. Алынған білімді тексеру.
Платформадағы Тест https://bilimland.kz/ru
Оқулық
дәптер
Дәптер
Доп. Әдебиет
Білім беру сайтындағы жұмыс https://bilimland.kz/ru
Дәптер
Сабақтың соңы
44-45 мин сабақтың нәтижесі.
-Бүгінгі сабақта қандай мақсат қойдық?
- Біз осы мақсатқа жеттік пе?
- Сабақта қандай қиындықтар болды?
- Бұл қиындықтар болмауы үшін не істеу керек
қайталанып айтылды?
Рефлексия.
Бағдар парағында ұпайларыңызды есептеңіз. Бағыт парағы.
Саралау Бағалау Пәнаралық
байланыс
Мотивацияланған балалар тірі және жансыз табиғат туралы схемаға сәйкес табиғаттағы қарым-қатынас туралы айтады қалыптастырушы бағалау.