"Зерноград негізгі орта мектебі" КММ Өткізді: Валиева З. А.
Тақырыбы: "Қозғалыс ережелері құрметке лайық".
Мақсаты: балалардың жол қозғалысы ережелері туралы білімдерін бекіту және оқушылар арасында жол жарақаттануының алдын алу. Тақырып бойынша қорытындылау, оқушылардың білімін жинақтау және жүйелеу. Ойлауды, реакция жылдамдығын, танымдық белсенділікті дамытуға, өзара көмек атмосферасын құруға ықпал ету.
Сабақтың міндеттері:
* Білім беру:
ойын әрекеті арқылы тақырыпқа деген қызығушылықты арттыру;
алынған білімді стандартты емес жағдайда қолдану дағдыларын қалыптастыру;
жұмысты орындаудың ұтымды тәсілдерін таңдау дағдыларын қалыптастыру;
жол қозғалысы ережелерін бекіту;
ұжымдық жұмыс дағдыларын қалыптастыру.
* Тәрбиелік:
мінез-құлық нормаларын ұстануға тәрбиелеу;
балалардың әлеуметтік мінез-құлық нормаларын тәрбиелеу.
* Дамыту:
сөйлеуді, ойлауды, есте сақтауды дамыту;
тұлғаның сенсорлық және эмоционалды-еріктік салаларын дамыту;
қауіпті жол аймақтары мен жағдайларын анықтау дағдыларын дамыту;
ақыл-ой белсенділігінің дамуы, байқау, қорытынды жасау, нәтижелерді тексеру қабілеті.
Құрал-жабдықтар: жол қозғалысы ережелері бойынша плакаттар, бағдаршамның сурет-моделі, жаяу жүргіншінің жадынамалары.
Сабақ барысы.
1.Ұйымдастыру сәті. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын қою.
- Егер сіз жұмбақтарды дұрыс тапсаңыз, онда сіз біздің сабақтың тақырыбын білесіз.
Шағын үйлер
Көшеде жүгіріңіз
Ұлдар мен қыздар
Үйлер әкелінеді. (Автомобиль).
Екі қатарда үйлер тұр,
Он, жиырма, қатарынан жүз.
Және шаршы көздер
Барлығы бір-біріне қарайды. (Көшесі).
Ол көшенің шетінен, ұзын етікпен тұрды,
Бір аяғында үш көзді толтырылған.
Көліктер қайда қозғалады, жолдар қайда жиналды,
Көшені адамдарға өтуге көмектесу. (Бағдаршам).
Міне, рельстерде машина жарысады
Сымдарды ұстайды.
Және оған бензин қажет емес
Үшін жарыс сонда - осында. (Трамвай).
Ол екі доңғалақпен жүреді,
Емес буксует беткейінде,
Ал резервуарда бензин жоқ,
Бұл менің ... (Велосипед).
Тірі емес, бірақ барады,
Неподвижна, ал жүргізеді. (Жол).
- Бүгін не туралы әңгіме болады деп ойлайсыз?
- Алдымызға қандай мақсаттар қоямыз?
2. Сергіту сәті.
- Қазір Мен сіздің қандай жаяу жүргінші екеніңізді және ойынға дайын екеніңізді тексеремін. Мен сізге сұрақ қоямын, ал сіз "иә" немесе "жоқ"деп жауап бересіз.
- Сіз не қалайсыз-теңізде тәтті су бар дейсіз бе? (Жоқ)
- Сізге не керек-айтыңызшы, қызыл жарық-жол жоқ па? (Иә)
- Сіз не қалайсыз-айтыңыз, үйге барған сайын біз көпірде ойнаймыз ба? (Жоқ)
- - Интернаты, бірақ егер сіз өте асығыңыз, онда көлігімен жүгірді? (Жоқ)
- Не керек-айтшы, біз әрқашан тек ауысу болған жерде алға қарай жүреміз бе? (Иә)
- Сіз не қалайсыз-айтшы, біз жақында алға қарай жүгіреміз, сондықтан біз бағдаршамды көрмейміз бе? (Жоқ)
- Сіз не қалайсыз-айтыңызшы, адам "мұнда жол жоқ" белгісіне боялған ба? (Жоқ)
- Сіз не қалайсыз-дөңгелек белгілерде қызыл түс "бұл жерде тыйым салу"дегенді білдіреді ме? (Иә)
3. Кіріспе әңгіме.
- Біздің елімізде Жолдар көп. Жылдың кез-келген уақытында және кез-келген ауа-райында олар автомобильдер, автобустар, трамвайлар, троллейбустар, Мотоциклдер жүреді, велосипедшілер мінеді, жаяу жүргіншілер жүреді.
Ежелгі заманнан бері адамдар жылдамдықты армандады. Көптеген армандар орындалды. Машиналар көбейіп келеді. Бірақ автомобиль адамды тек ыңғайлылықпен ғана емес, бақытсыздыққа әкелуі мүмкін.
Көліктердің ағыны артып, көшелерде қауіпті болады. Бірақ қауіп тек қозғалыс ережелерін білмейтіндерді, көшеде өзін қалай ұстау керектігін білмейтіндерді, тәртіпті сақтамайтындарды күтеді.
Көше қозғалысының ережелерін жақсы білетіндер үшін сыпайы және мұқият болған адамдар үшін көше мүлдем қорқынышты емес.
Қозғалыс ережелері-көшелер мен жолдардың заңдары. Оларды әркім білуге және орындауға міндетті. Біздің әрқайсымыз көшені немесе жолды кесіп өтуіміз керек. Біз қоғамдық көлікті пайдаланамыз, кейбіреулеріңіз велосипед жүргізушілері-осының бәрі бізді жол қозғалысына қатысушы етеді. Әркім ережелерді біліп, оларды сақтауы керек. Сондықтан біз бүгін оқу жылының соңында балалар мен жол жарақаттарының алдын алу мақсатында білімімізді нығайтамыз.
- Сіз қалай ойлайсыз, тек жүргізуші жол ережесін білуі керек пе?
( Жоқ! Жүргізушілер ғана емес, жаяу жүргіншілер де!)
- Кімді жаяу жүргінші деп атауға болады? (Барлық адамдар үлкен де, кіші де, сыртқа шыққаннан кейін бірден жаяу жүргіншілерге айналады.)
- Ал жолаушы деген кім? (Бұл көлікте жүрген адамдар.)
- Ал кім жүргізуші деп аталады? (Оқушылардың жауаптары.)
- Жүргізушілерді, жаяу жүргіншілерді, жүргізушілерді бір сөзбен қалай атауға болады?
- Дұрыс, жігіттер, жүргізуші, жаяу жүргінші және жолаушы - барлығы қозғалысқа қатысушы. Біздің өміріміз олардың жолдағы мінез-құлқына байланысты. Өйткені, жол қозғалысы ережелерін бұзғандар қала көшелерінде қауіп төндіреді, адамдардың өліміне әкеп соқтыратын жазатайым оқиғалар орын алатын авариялық жағдайлар жасайды. Ережелерді білу апаттардан, жарақаттардан және адамдардың өлімінен аулақ болуға мүмкіндік береді. Сондықтан әр адамның: ересек адамның да, баланың да жол ережесін жақсы білуі өте маңызды.
4. "Білу қызықты..." (жол жүру тарихынан)
- Бұл жол ережелері қайдан пайда болды?
"Ежелгі уақытта қалалардағы көшелер мен қала сыртындағы жолдар жүргендер үшін де, жаяу жүргендер үшін де бірдей болды. Бұл шатасуға және жиі жазатайым оқиғаларға әкелді. Әр түрлі қатаңдықтарға қарамастан, мінушілер сақтық танытып, жаяу жүретін жылқыларды баспауы үшін патша жарлықтарына дейін жазатайым оқиғалардың саны азайған жоқ. Содан кейін олар қалаларда арнайы жолдар сала бастады, оларды француз сөзі – тротуар деп атады, бұл "жаяу жүргіншілерге арналған жол"дегенді білдіреді. Экипаждар немесе шана тротуарға кірмеуі үшін оны жолдың үстінен көтерді.
Кейінірек, көптеген автокөліктердің пайда болуымен, жолдың жүріс бөлігінде қозғалыс тәртібін орнату үшін адамдар оған жол белгілерін жасай бастады. Оның белгілерін біле отырып, жүргізуші немесе жаяу жүргінші жол жағдайында дұрыс жүре алады және қиыншылыққа тап болмайды".
5. Жол қозғалысының көмекшілері.
- Көше заңы өте қатаң. Егер жаяу жүргінші көшеде жүріп бара жатса, ол ережелерді сақтамаса, ол кешірмейді. Бірақ бұл заң өте мейірімді: ол адамдарды қорқынышты бақытсыздықтан қорғайды, олардың өмірін қорғайды.
- Жол қозғалысының барлық қатысушыларының жақсы көмекшілері бар екенін білесіз бе? Олар кім деп ойлайсыз?
(Бағдаршам, жол инспекторы, реттеуші, жол белгілері.)
- Ендеше, толығырақ қарастырайық олардың кейбіреулері.
1) жол белгілері
Серуендеуді ұнататындардың барлығына,
Барлығына ерекшелік жоқ
Есте сақтау керек,
Білу керек
Қозғалыс ережелері.
Қолды сақтау үшін,
Аяқтар бүлінбеуі үшін,
Көптеген белгілерді білу керек!
Белгілерді құрметтеу керек!
- Жол белгілері көлік пен жаяу жүргіншілердің қозғалысына көмектеседі. Олар жолдың оң жағына, бет жағымен қозғалысқа қарай орнатылады. Енді жол белгілерін қалай білетіндігіңізді көреміз.
1) батыл жас және қарт,
Тіпті мысықтар мен иттер.
Тек мұнда тротуар емес,
Мұның бәрі жол белгісінде. (Жаяу жүргінші жолы)
2) мен белгі туралы сұрағым келеді
Ол осылай боялған:
Үшбұрышта, балалар
Барлық аяқтардан бір жерге жүгіріңіз. ("Абайлаңыз, балалар!)
3) біз мектептен үйге бардық
Біз көреміз-көпір үстіндегі белгі.
Шеңбер, ішінде-велосипед,
Ештеңе жоқ. (Велосипедшілерге жүруге тыйым салынады)
4) жолда қандай" зебра" бар?
Барлығы аузын ашып тұр,
Жасыл жыпылықтайды деп күтіңіз.
Демек, бұл -... (Переход)
5) үшбұрышта, балалар,
Адам күрекпен тұр.
Бір нәрсе қазып, бір нәрсе салады,
Мұнда ... (жол жұмыстары).
6) қызыл жиегі бар ақ шеңбер-
Сондықтан жүру қауіпті емес.
Мүмкін ол бекер ілулі шығар?
Достар не дейді? (қозғалысқа тыйым салынады)
2) реттеуші.
- Реттеуші әрдайым бағдаршамға көмекке келеді, онда қозғалыс өте қарқынды. Ол кеуде белгісімен және қолында сиқырлы таяқшамен қиылыста тұр. Бұл сиқырлы таяқша қалай аталады? (Жезл.)
- Неге дәл жезл? Бір кездері таяқ қымбат тастармен безендірілген ұзын қамыс болды және үлкен биліктің символы болды. Патшалар мен қолбасшылар қолындағы таяқпен халыққа шықты. Қазір кішкентай және қарапайым таяқшалар тек реттеушілерде қалды. Бірақ олар үлкен күшке ие бола береді, өйткені олар жол қозғалысын басқарады.
Реттеуші әркім бола алмайды, бірақ белгілі бір қозғалыстарды біледі. Реттеушінің таяқшамен қозғалысы бағдаршамның үш түсіне сәйкес келеді.
Егер реттеуші Сіздің кеудеңізде немесе арқаңызда болса-бұл көшені кесіп өту мүмкін емес дегенді білдіреді. Ол таяқшаны көтергенде, бұл "назар аудару" сигналы берілгенін білдіреді, әркім келесі сигналды күтіп, қозғалуға немесе тоқтауға дайын болуы керек. Ол сізге иықпен бұрылған кезде-бұл сіз көшені кесіп өтуге болатындығын білдіреді.
3) бағдаршам.
- Балалар, енді келесі қонақпен-бағдаршаммен танысыңыз.
Кез келген қиылыста
Бізді бағдаршам қарсы алады
Және өте тез басталады
Жаяу жүргіншімен әңгіме:
Жарық жасыл-өтіңіз!
Сары-күте тұрыңыз!
Егер жарық қызыл болса-
Демек,
Қозғалу қауіпті!
Тоқта!
Пускай өтеді трамвай.
Теріп, құрметтеңіз
Қозғалыс ережелері. ( Я. Пишумов)
- Бізге бағдаршам белгілі. Оның қалай пайда болғанын білесіз бе?
... Бағдаршамдар темір жолдарда қолданылған және екі түсті – қызыл және жасыл түсті семафорлардан шыққан. Мұндай семафор жүз жылдан астам уақыт бұрын Лондонда орнатылған. Лебедканың көмегімен жасыл немесе қызыл дискісі бар жебе көтерілді. Соқтығыспау үшін адамдар аралық сары жарық ойлап тапты. Ал Мәскеуде бағдаршам 1929 жылы орнатылды. Алғашқы бағдаршамдарды реттеуші басқарды.»
- Екі бағдаршамды салыстырыңыз.
- Бірінші кім үшін? Ал екіншісі?
- Бағдаршамның сигналдарын байқамау және түсінбеу мүмкін емес.
Жол арқылы өту
Сіз әрқашан көшелерде боласыз
Және олар айтады және көмектеседі
Біздің адал түстеріміз...(қызыл, сары, жасыл)
- Жолды қалай дұрыс және дұрыс кесіп өту керектігін бізге балалар көрсетеді (балалардың сөз сөйлеуі)
6. "Рұқсат етіледі-тыйым салынады" ойыны (балалар хормен жауап береді)
8. Викторина " Жауап бер!»
9. Мультфильм көру
10.Қорытынды сабақ.
- Рас, балалар, егер әр адам жол ережесін сақтаса, көз жас пен ауырсыну аз болар еді. Біз әрқашан олардың білуге және орындауға міндетті. Міне, олар:
(жаяу жүргіншіге арналған ережелер тақтаға ілінеді)
Оң жағына жабысып, тротуармен жүріңіз.
Көшені жаяу жүргіншілер өткелінен тыныш қадаммен өтіңіз.
Ауысу кезінде жол убедись қауіпсіздігі. Қарашы, жоқ па жанында машиналар.
Тек жасыл бағдаршамға өтіңіз.
Ешқашан жақын келе жатқан көліктің алдынан өтпеңіз.
Қала сыртында қозғалатын көлік ағынына бару қауіпсіз.
Әрқашан бағдаршамның белгілері мен сигналдарына назар аударыңыз....
- Соңында "бұл Мен, бұл Мен, бұл менің барлық достарым ..."ойынын ойнайық.
- Мен сұрақтар қоямын, қажет жерде жауап беруіңіз керек: "бұл Мен, бұл Мен, бұл менің барлық достарым!"немесе үнсіз.
* Сізді кім жақын вагонда
Қарт әйелге орын берді ме? (Бұл Мен, бұл Мен, бұл менің барлық достарым!)
* Кім, адал сөйлесін,
Арналған трамвай емес, қыдырғанды? (Бұл Мен, бұл Мен, бұл менің барлық достарым!)
* Жақында кім ұшады,
Бағдаршам нені көрмейді? ( Балалар үнсіз.)
* Қайсысы алға шығады
Тек ауысу қайда? (Бұл Мен, бұл Мен, бұл менің барлық достарым!)
* Үйге баруыңызда кім бар,
"Қайсар по мостовой? (Балалар үнсіз.)
* Қызыл жарықтың кім екенін біледі –
Бұл дегеніміз-қозғалыс жоқ па? (Бұл Мен, бұл Мен, бұл менің барлық достарым!)
Күн келеді деп сенемін,
Кез келген жолаушы
Есею балаларға
Тек мысал жақсы!